Rok w przedszkolu. Opowieści dla dzieci - GREG

Przedszkole. Większość z nas ma miłe wspomnienia z tamtego okresu, choć z pewnością nie są one tak wyraźne jak choćby te ze szkoły podstawowej. Pierwsze znajomości, koledzy, koleżanki, nowa pani, która staje się dla dziecka autorytetem. Nieznane miejsce i zabawki, które pewnego dnia staje się dla dziecka niejako drugim domem, miejscem gdzie każdego dnia spędzać będzie dużo czasu. Trzeba przyznać, że niejednokrotnie pierwsze rozstania z mamą bywają bardzo bolesne zarówno dla niej jak i dla dziecka. Panie pracujące w przedszkolu dobrze wiedzą, że te wrześniowe dni, a może i tygodnie potrafią być od rana naprawdę „głośne”. Doświadczona i empatyczna nauczycielka jest przygotowana na taką ewentualność i w zanadrzu zawsze jest w stanie „wyciągnąć swojego asa z rękawa”. Czasami wystarczy zwykłe przytulenie, lub zapewnienie, że mama na pewno wróci, czasem jednak na nic się przydadzą nawet sprawdzone triki. Płacz, gniew, rozdrażnienie, te wszystkie reakcje biorą się po prostu z poczucia lęku, zagubienia, niepewności. Dziecko często nie wie, gdzie idzie, co tam będzie robiło, kiedy wróci do domu. Dobrą praktyką byłoby, aby rodzice, dziadkowie, może rodzeństwo, wcześniej porozmawiało z przyszłym przedszkolakiem o tym co go może spotkać w przedszkolu. Jak to zrobić z takim maluchem? Oczywiście można usiąść z dzieckiem przy stole i próbować mu wyjaśnić co się za chwilę będzie działo, jednak moim zdaniem nie jest najlepszy pomysł. Nasz przedszkolak szybko się znudzi wywodem dorosłego i po kilku zdaniach nie będzie kojarzyć, co my tak od niego chcemy. Dobrym sposobem  na dotarcie do malucha jest jest według mnie czytanie i opowiadanie bajek. Poprzez bajkowe opowiadanie, dziecko może lepiej zrozumieć  przekazywaną treść i wejść w rolę bohatera. Ktoś może zapytać – ale co mamy czytać dzieciom? Jakieś przypadkowe mniej lub bardziej udane opowiadania? Przecież to się może mijać z celem. Chcąc pomóc zarówno rodzicom dzieci, które pójdą do przedszkola, ale i takim, które już do niego uczęszczają, czy też paniom wychowawczyniom, pragnę przedstawić bardzo dobrą pozycję Wydawnictwa Greg. Jest to książeczka z serii opowiadań, wierszyków dla dzieci, pod tytułem: Rok w przedszkolu. Opowieści dla dzieci, autorstwa pani Agnieszki Antosiewicz. 

Jest to zbiór blisko czterdziestu opowiadań, które prezentują życie przedszkolne od pierwszych dni, aż do zakończenia roku. Jeżeli szukamy inspiracji, historyjek, to książka Wydawnictwa Greg jest właśnie tą właściwą.  

 „Rok w przedszkolu. Opowieści dla dzieci” sprawdzi się nie tylko jako wspaniały prezent dla dzieci, ale z powodzeniem pozycja ta może spodobać się rodzicom, nauczycielom i wychowawcom. Nasz maluch, słuchając opowiadań o tym co się dzieje w książkowym przedszkolu w Wesołkowie, jakie wspólne przeżycia ma grupa wesołych psotników może łatwiej sobie wyobrazić co go spotka w jego przedszkolu. Jakie fascynujące przygody, zajęcia, zabawy czekają na niego. 


Pani Agnieszka Antosiewicz w prosty, przyjazny i wesoły sposób ukazuje w swoich opowiadaniach to co w poszczególnych miesiącach będzie towarzyszyć naszemu maluchowi. Zaczynając od jesiennych aktywności, czyli na przykład szukanie kasztanów, spacerowanie w deszczu, tworzenie tematycznego kącika, poprzez obserwację pierwszych opadów śniegu, pomoc ptaszkom w przetrwaniu zimy, aż do przygotowania przedszkolnego ogródka, szukania wiosny.  


„Rok w przedszkolu. Opowieści dla dzieci” zawiera także opowiadania na tematy poważniejsze, takie jak święta Bożonarodzeniowe, wszystkich świętych, dzień niepodległości, dzień babci i dziadka, aż po te bardziej humorystyczne, jak wróżby Andrzejkowe, powitanie lata, czy pieczenie kiełbasek. Autorka nie zapomniała także o innych kwestiach, takich jak powitanie nowego kolegi, czy konieczność ochrony skóry przed słońcem. Przedstawiłam tylko zarys części opowiadań, które z całą pewnością pomogą naszym maluchom w lepszym poznaniu różnego rodzaju sytuacji czekających na nie w przedszkolu. 

Gromadka dzieciaków z książkowego Wesołkowa, tak jak każda grupa nie jest idealna. Znajdują się w niej też i tacy, którym do wzorowego zachowania dużo brakuje. Jednak to tylko przemawia na korzyść książki, bo pokazuje realne życie przedszkolaków. 

„Rok w przedszkolu. Opowieści dla dzieci” Wydawnictwa Greg, możemy spokojnie podarować paniom pracującym w przedszkolu, ale i innym rodzicom, którzy pragną dla swojego dziecka jak najlepiej. Zawarte w tej pięknie wydanej książce opowiadania na pewno pomogą w lepszym zrozumieniu i akceptacji przez nasze maluchy potencjalnych sytuacji w przedszkolu. Często zastanawiamy się, co możemy kupić znajomemu, komuś z rodziny, nauczycielce. Myślę, że już mamy super prezent. Wesołe, ciekawe i wartościowe opowiadania, zamknięte w twardej, miłej w dotyku oprawie, ubogacone bardzo ładnymi ilustracjami. Myślę, że nic dodać, nic ująć. Polecam! 

 

Wydawnictwo GREG
Współpraca z Wydawnictwem Greg