Dziecko na Warsztat III - DOŚWIADCZENIA

TEMAT: ZAGADKI OCEANU

Warsztat dla 1 dziecka -  5,5 roku:)

Dziś w ramach Dziecka na Warsztat zajmujemy się doświadczeniami. Temat ostatnio dla Karola bardzo bliski. Ostatnio na blogu było kilka doświadczeń...
W ramach tego warsztatu postanowiliśmy zrobić doświadczenia o oceanie. Mamy fajny zestaw "Zagadki Oceanu prof. Alberta" firmy Smart Box i właśnie on posłużył nam dziś do doświadczeń.
Zaczęliśmy od doświadczenia "Wyjątkowa muszelka" podczas którego Karol obserwował w specjalnym powiększającym pudełku muszelkę, a pod mikroskopem badał jej powierzchnię i kolor.
Kolejnym doświadczeniem było "Oczyszczanie morskiej wody". Do zewnętrznej komory parowania wlaliśmy słoną wodę - która najpierw Karol próbował, aby wiedzieć jak smakuje morska woda.
Karol zamknął komorę parowania i odstawiliśmy ją na półkę i dłuuuugo czekaliśmy. Doświadczenie to jest obiegiem wody w przyrodzie, jednak cały sekret polega na tym, że woda po odparowaniu z zewnętrznej komory po skropleniu znajduje się w środkowej komorze i jest znacznie mniej słona.
Następnie zrobiliśmy "Symulator ekokatastrofy". Do pojemnika wlaliśmy taką samą ilość wody i oleju roślinnego. Karol zaobserwował ze olej utrzymuje się na wierzchu wody. Podobnie jak w naszej oceanicznej butelce. Następnie zanurzył piórko tak aby dosięgło dna pojemnika i wyjął je na kartkę. Doświadczenie pokazuje co dzieje się podczas np. wycieku ropy ze statku do morza. Karol dowiedział się że życie zwierząt jest zagrożone.
Kolejnym etapem tego doświadczenia było zanurzenie piórka pokrytego olejem w wodzie z płynem do mycia naczyń. Chodziło o pokazanie że do absorpcji ropy stosuje się specjalne substancje chemiczne, tak jak w naszym przypadku płyn do mycia naczyń.

Będąc w tematyce oceanów Karol nauczył się anatomii ryb. To chyba najbardziej podobało się Karolowi. "Mama chciałbym mieć wszystkie zwierzęta z takimi wnętrznościami"
W zestawie znajdowały się też fluorescencyjne modele morskich stworzeń: meduza, ryba motyl, żółw morski i rekin. Karol je naświetlał a potem cieszył się że świecą:)

Oglądaliśmy też książkę o zwierzętach żyjących w morzach i oceanach.

Karol przypomniał sobie jakie mamy oceany.

Dodatkowo nieco wcześniej (nie mieliśmy pewności czy zestaw do nas dotrze) zrobiliśmy takie doświadczenia:
Do coca coli wrzuciliśmy wapno musujące:

Potem dodaliśmy ocet:

A na koniec tradycyjnie eksperyment z barwnikiem: Za miesiąc zapraszamy na warsztat o tradycjach...
Zapraszam do innych mam na warsztat:
Dziecko na warsztat