Świat rycerzy - Wydawnictwo Olesiejuk

Chyba każdy chłopiec ma etap fascynacji rycerzami. U Karola ten etap trwa już 4 lata:) Zbieramy figurki rycerzy, kupujemy hełmy, miecze, tarcze, mamy stroje rycerskie, zwiedzamy zamki...i oczywiście kolekcjonujemy książki. Niedawno zetknęliśmy się z pięknie wydaną książką Wydawnictwa Olesiejuk "Świat rycerzy"  Henrego Templemana. Autor książki od czterdziestu lat jest kustoszem na średniowiecznym zamku, który swoją pracę nazywa pasją (taki sam zawód miał jego tata i dziadek). Zatem kto jak nie taka osoba może nam przedstawić świat rycerzy? Powstanie książki wiąże się z niezwykłym wydarzeniem...ale nie zdradzę z jakim, odpowiedź znajdziecie w książce. 


Na samym początku przenosimy się w rok 1358 w świat średniowiecza. Tu poznajemy pierwszych rycerzy. Są oni prezentowani jako nieustraszeni wojownicy siejący postrach w szeregach wroga. Mamy tu również obraz średniowiecznego społeczeństwa i podział hierarchii. Dla Karola jednym z ciekawszych zagadnień był Zamek. My zamki robimy z tektury, zamki buduje z klocków. W książce jest wszystko dokładnie i ciekawie opisane. Nawet to jak wyglądało życie na zamku podczas czasu pokoju. 

Kolejny rozdział przenosi nas w rok 1398 i pokazuje nam życie rycerza. Dowiemy się z tego rozdziału jaka jest droga młodzieńca do zostania rycerzem. Karol stwierdził, że to była ciężka praca:) Wiecie kto to był Bernard du Guesclin? Nigdy o nim nie słyszałam, a był to jeden z najwybitniejszych rycerzy. Miłośnik rycerzy może przeczytać również rycerski kodeks. Dowiemy się jak wyglądały turnieje rycerskie oraz łowy. Przyznam, że ten rozdział wciągnął nas szczególnie i czytaliśmy go  już kilka razy:) 

Trzeci rozdział to "Miecz i Zbroja". Też tak macie, że z każdego zwiedzanego zamku, warowni wracacie z mieczem, tarczą lub hełmem? My tak mamy, nasz zbiór jest dość pokaźny...Kiedyś w jednym z zamków Karol miał okazję przymierzyć kolczugę, teraz z książki dowiedział się więcej o jej historii. Wiedzieliście ze zbroja płytowa mogła ważyć do 25 kg? Poznamy tu też losy księcia Edwarda zwanego Czarnym księciem. Opisane są również rodzaje broni - dla nas nowością jest buzdygan i kiścień (Karol planuje że w Ogrodzieńcu takie bronie sobie kupi). 

Z ostatniego rozdziału "Do ataku" dowiemy się o wyprawach krzyżowych i co dla nas najważniejsze o Ryszardzie Lwie Serce (od 4 lat idol Karola z tego tematu). Opisane jest jak wyglądało oblężenie oraz znajdziemy informacje o piechocie. Wiecie kim byli pikinierzy? Przeczytamy o wojnie stuletniej i Joannie d'Arc, a na samym końcu o zmierzchu rycerstwa. 

W pierwszej chwili zwróciłam uwagę na wydanie. Twarda oprawa, papier kredowy i zdjęcia...piękne. Niedawno zachwycałam się książką "Świat smoków" która bardzo podobnie jest wydana - a obie książki tworzą piękny zestaw! Książka oprócz walorów estetycznych zawiera ciekawie przedstawiony świat rycerzy w pigułce. Może być to prezent dla dziecka, nastolatka...ale także dla starszego miłośnika rycerzy. Czytając nie nudziliśmy się, sporo nauczyliśmy i wracamy co jakiś czas do poszczególnych zagadnień. 

Książkę można kupić w sklepie internetowym www.swiatksiazki.pl. TU Znajduje się tam cała, dostępna aktualnie oferta Wydawnictwa Olesiejuk, a rabaty bardzo często osiągają 30%. Książki zamówione przez sklep internetowy można bezpłatnie odbierać w sieci sklepów Księgarnie Świat Książki na terenie całej Polski.