Rwąca rzeka - Wydawnictwo Zielona Sowa

Od pewnego czasu zachwycamy się serią Zagadki Geograficzne Wydawnictwa Zielona Sowa. Dla nas to prawdziwy hit. Było już o górach, było o oceanach, było wnętrzu ziemi...dziś jest o rzece. "Rwąca rzeka" autorstwa Johna Townsend to przygoda na dzikiej rwącej rzece. 

 

Podobnie jak w poprzednich książkach naszą przygodę zaczynamy na stronie 4. Które strony będą następne zależy od naszych odpowiedzi. Jeśli nie znamy właściwej odpowiedzi, nic się nie dzieje, możemy wrócić i poprawnie odpowiedzieć. Karol często pytania brał na logikę, a kiedy okazywało się, że odpowiedź jest dobra czytaliśmy wyjaśnienie. Na końcu książki jest słowniczek z wszystkimi pojęciami które spotkamy w książce, można zacząć od słowniczka i przejść do książki...my jednak wolimy najpierw pobawić się w przygody, a następnie uporządkować naszą wiedzę dzięki słowniczkowi. Czytając książkę świetnie się bawimy, ale też sporo uczymy. Przy okazji dowiaduję się ile Karol wie...dla mnie zaskoczeniem była perfekcyjna znajomość kierunków geograficznych i bezbłędne określanie na mapie północny wschód, południowy zachód itd...

Tym razem wcielamy się w postać światowej sławy poszukiwacza skarbów i naszym zadaniem jest powstrzymanie tajemniczego nieznajomego przed zatruciem rzeki. Jest to sprawa życia i śmierci, ponieważ tym razem to osoba podpisująca się jako Toksyczny Nieznajomy napisała właśnie do nas. Podczas naszej przygody zmierzymy się z pytaniami o kierunki geograficzne, o to gdzie zaczyna się rzeka, o obieg wody w przyrodzie, o erozję i depozycję czy o stalaktyty. Dowiemy się co to jest starorzecze i tereny zalewowe, jak przebiega proces skraplania i co to jest przepuszczalna skała. Wiedzieliście, że Azot staje się cieczą w temperaturze -210 stopni Celsjusza? Jest tak zimny, że błyskawicznie zamraża wszystko z czym się zetknie. Byłam kiedyś na takim pokazie, niesamowite to jest. 
Kiedy już skończymy czytać książki, Karol zawsze ogląda i "powtarza" zdobytą wiedzę. Książka motywuje do zgłębiania wiedzy geograficznej i rozwija wyobraźnię. Uczy też stosować zasady nauki w prawdziwym świecie.
Książka jest formatu B5, ma 48 stron. Na każdej stronie są pytania, odpowiedzi, wyjaśnienia, obrazki. Bardzo łatwo się poruszamy, wszystko jest jasne i przejrzyste. Podążamy za symbolami przy właściwej odpowiedzi i szukamy na podanej stronie tego właśnie symbolu. Nic tu nie jest skomplikowane...ale jest super zabawa i przygoda z lekcją geografii w tle! 

Czy polecam? Pewnie! Dla nas cała seria jest genialna i książki często z nami jeżdżą na nasze wycieczki umilając nam czas spędzony w samochodzie! Bo...ta seria się nie nudzi! 

Inne książki z tymi nietypowymi zagadkami które polecamy to: