Piątki z eksperymentami - MAGNES diy

Dziś już 26 piątek z eksperymentami? Dalej możecie dołączyć do zabawy zasady są TU. A jeśli szukacie inspiracji do eksperymentów to zapraszam na podsumowanie 4 miesięcy piątków z eksperymentami... było aż 117 eksperymentów TU.Dzisiejszy eksperyment chodził nam po głowie od dawna, a to wszystko za sprawą książki "Franek Einstain i elektryczny palec" Wydawnictwa Wilga. W książce było pokazane jak można zrobić magnes. Franek Einstain to idol Karola, zatem musieliśmy sprawdzić czy książka nie kłamie:) Troszkę nam zeszło na poszukiwaniach jednego ze składników - druta miedzianego. Mamy juz wszystko, zatem przedstawiamy Wam jak to u nas wyglądało. Przy okazji znalazłam sporo tego typu eksperymentów w Internecie, m.in TU. Eksperyment robimy tylko z rodzicami! 


Potrzebne do eksperymentu to:
  • gwóźdź,
  • drut miedziany
  • bateria
  • taśma izolacyjna, 
  • spinacze.

Drut miedziany owijam na około gwoździa, zostawiając u góry około 2 cm i od dołu tyle samo. następnie łączymy go z baterią - jeden koniec do dodatniej częsci baterii, a drugi do ujemnej, za pomocą taśmy izolacyjnej. Tyle.
Najpierw sprawdziliśmy czy zwyikły drut przyciąga spinacz,,,tak dla pewności, zeby potem nie było, że to ściema.


Nasz magnes wyląda tak:
Co się dzieje? Przez drut płyną elektrony z baterii. Franek Einstain (s. 61) nam to tak wyjaśnia "Płynący przez drut prąd elektryczny tworzy pole magnetyczne. Im więcej drutu, tym jest ono silniejsze. W efekcie zwinięty i zelektryzowany drut działa jak magnes."

W tym eksperymencie to ja trzymałam "magnes" ponieważ drut może szybko się nagrzewać. U nas tak szybko to nie było, ale podejrzewam, ze przy większej bateri będzie to dużo szybszy proces. Przykładamy drut do spinaczy i...czary mary drut przyciąga spinacz! Magnes diy;) Cała zabawa trwała krótko - szybki efekt wow, ale szybkie znudzenie, pozatym drut się nagrzewa. Po zabawie drut "odłączyliśmy" od baterii. Kolejna rzecz po baterii z soku pomarańczowego, którą Karol z pewnoscią zapamięta na długo.


*************************
Dziś bawiły się z nami blogi: