Jaskinia Nietoperzowa

Od pewnego czasu fascynuje nas Jura i postanowiliśmy ją bliżej poznać. Każdy zna Ojców, Pieskową Skałę, Maczugę Herkulesa, Bramę Krakowską i Grotę Łokietka...ale Jura to nie tylko to! To tez cudne, bajkowe jaskinie, to piękne ścieżki, to cudne skałki, to wspinaczka, to szlak Orlich Gniazd (uwielbiam)...to skamieniałości!


Poznając bliżej Jurę, wybraliśmy się na mała wycieczkę. Jadąc trasą Olkusz-Kraków we wsi Jerzmanowice znajduje się Jaskinia Nietoperzowa. Jest to Dolina Będkowska. Jaskinia znajduje się na działce prywatnej. Niedaleko wejścia do jaskini jest spory bezpłatny parking.

Wejście do jaskini jest na 447 m.n.p.m. Samo podejście jest proste i nie sprawia żadnej trudności. Długość jaskini to 306 m. Zwiedza się ją około 30 minut z przewodnikiem, który opowiada na temat jaskini wplatając różne ciekawe historyjki. W środku znajdziemy stalaktyty, liczne kamienne figury zwierząt (ot taka atrakcja), są piękne nacieki i liczne kotły wirowe. Bez problemu trasę przejdą już malutkie dzieci. Nie ma różnic wzniesień i cała trasa jest na tym samym poziomie. Korytarze są szerokie i nie ma tu żadnej trudności. Jaskinia jest oświetlona, dodatkowo przewodnik ma latarkę.Podczas prac archeologicznych odkryto w jaskini sporo kości zwierząt plejstoceńskich oraz narzędzia z okresu kamienia łupanego, co jest dowodem że w jaskini kiedyś mieszkali ludzie:)
W jaskini można znaleźć najbardziej jadowitego pająka w Polsce Meta Mendari, którego ukąszenie porównywane jest z ugryzieniem szerszenia. Widzieliśmy pajączka:)

Niestety nie spotkaliśmy nietoperza, jeśli macie taką ochotę należy zawitać w jaskini w kwietniu lub listopadzie. Od maja do października nietoperze w większości opuszczają jaskinie, zamieszkując strychy, lasy i inne puszczone miejsca. Te które zostają w jaskiniach ukrywają się w miejscach nie odwiedzanych przez turystów.W informacji która jest zarazem kasa biletową, można oglądać w gablotach kości nietoperzy i inne kości znalezione podczas prac archeologicznych. Warto tu wspomnieć, ze przed wejściem do jaskini jest ścieżka edukacyjna. Można oglądnąć ciekawe kamienie...oczywiście jak na Jurę przystało są i amonity (ku wielkiej radości Karola)

W jaskini kręcono dwa filmy: "Legendę o Świętym Mikołaju" i "Ogniem i Mieczem".  Dla szkół i przedszkoli są specjalne zajęcia w jaskini. Pan przewodnik zrobił nam mały eksperyment. Widzieliście kiedyś ciemność, taką ciemność prawdziwą? Niby nic, ale kiedy zgasły światła zdałam sobie sprawę, ze nigdy w życiu nie widziałam takiej ciemności. Prawdziwej ciemności! Mega przeżycie!

Bilet wstępu:
- normalny - 10 zł 
- ulgowy - 7 zł 
- do 3 lat wstęp bezpłatnie.


Warto pamiętać idąc do jaskiń o ciepłym ubiorze. Nawet jeśli mamy upał, w jaskini temperatura będzie około 8 stopni! Chodząc dłuższą chwilę jest po prostu zimno. 


Inne zwiedzone jaskinie: