Mali podróżnicy - SRI LANKA
Tradycyjnie rozpoczęliśmy od zlokalizowania Sri Lanki na mapie:) Następnie wysłuchaliśmy wszystkich informacji z naszego globusa interaktywnego.Kolejnym punktem było przeczytanie informacji, ciekawostek na temat Sri Lanki. Ciekawe informacje na temat kraju znalazłam TU i TU. Mapki znalazłam TU, a kolorowankę flagi TU. Karolowi spodobała się ciekawostka (czemu mnie to nie dziwi?) o pamiątkach - otóż wszelkie pamiątki papierowe ze Sri Lanki zawierają papier z recyklingu i odchody słonia! Nie można tez wejść tam na najwyższy szczyt Piturutalagala (25 metrów niższy od Rysów), ponieważ otoczony jest bazą wojskową. Nowy rok wypada 13.04 wtedy to tradycją jest walka na poduszki (i znów ożywienie  na twarzy Karola;)). Koleżanka (a mama Karola kolegi) była dwa razy już na Sri Lance, kiedy oglądałam zdjęcia zazdrościłam jej takiej wyprawy! Piękny kraj!

 

Pokolorowaliśmy nasze materiały oraz kolorowankę MAPY - uwielbiam ją!
Sri Lanka jest 4 na świecie producentem herbaty, choć herbata tam przybyła z Chin;) Dlatego nasza zabawa tym razem ma związek z herbatą. Jako że dalej jesteśmy po warsztacie z matematyki o cieple i zimnie gdzie robiliśmy zmarzliny które bardzo podobały się Karolowi...teraz wróciliśmy do tego. Do zimnej wody wrzuciłam herbatę (rozcięłam torebki sagi i owocowej, od razu mówię Saga się nie nadaje jest tak zmielona prawie jak kawa:/) i wszystko w pudełku włożyliśmy do zamrażalki. Karol zauważył ze herbata nie barwi zimnej wody, nie zaparza się, woda ma niezmieniony kolor. Kiedy wyjęliśmy nasz eksponat z zamrażalki okazało się ze kostka lodu jest zabarwiona od herbaty i cudnie pachnie (bo jedna z torebek była owocowa). Karol dostał ciepłą wodę i rozmrażał naszą zmarzlinę. Nie chodziło o nic edukacyjnego...jedynie chciałam aby zapamiętał że Sri Lanka to producent herbaty (zaraz po Chinach, Brazylii i Kenii) i żeby miał dobrą zabawę.
Na koniec zaparzyliśmy sobie herbatę i delektowaliśmy się ciszą w domu - było już baaardzo późno;) Karol się cieszył ze miał "mini sylwestra" ;)

 Inne Państwa zwiedzone przez nas w ramach projektu:
Projekt organizuje blog: Rodzinne podróże, może macie ochotę się przyłączyć do Małych podróżników?