Jaskinia Wierzchowska

Kolejnym miejscem które warto odwiedzić na Jurze jest Dolina Kluczwody, a w niej największa jaskinia na Jurze Krakowskiej. Jaskinia Wierzchowska Górna znajduje się we wsi Wierzchowie koło Białego Kościoła. Pamiętacie, pisałam niedawno o Jaskini Nietoperzowej, to właśnie na tej samej trasie. Jaskinia ma długość 1000 m. Jaskinia ta posiada najdłuższą trasę turystyczną ze wszystkich jaskiń w Polsce.


Pod jaskinię nie podjedziemy samochodem. Auto należy zostawić na parkingu, który jest malutki i przejść 0,8 km pod wejście. Do jaskini wchodzi się o pełnych godzinach. Warto o tym pamiętać!

Piękna jest. Są tu stalaktyty, stalagmity, stalagnaty, są kotły. No i jest coś co uwielbiam różnice poziomów, chodzimy wchodzimy, schodzimy (są liczne schody wykute w kamieniu), jest miejscami ciasno i ślisko...jest bajecznie. W jednej z sam znajduje się kolekcja kości i skamieniałości. W jednej z sal czeka na zwiedzających niespodzianka z okresu neolitu...nie zdradzę Wam jaka...ale coś co mnie zaskoczyło i na długo rozbawiło. Zresztą nie tylko mnie!Podczas pracarcheologicznych znaleziono fragmenty naczyń, narzędzi, ślady po ogniskach. Odnaleziono kości niedźwiedzi jaskiniowych, hien oraz innych zwierząt występujących na tym obszarze w epoce lodowcowej.

Jaskinia jest oświetlona, dodatkowo przewodnik ma latarkę. W tej jaskini również występuje pająk Meta Mendari, którego i tu widzieliśmy. Mieszkają w jaskini również i nietoperze, ale jak już pisałam w poprzednim poście te które zostały są schowane na trasach nie turystycznych.

Cennik:
- Bilet normalny - 15,00
- Bilet ulgowy - 13,00
- Dzieci w wieku 5 - 6 lat - 7,00
- Dzieci do lat 4 - bezpłatnie


Warto pamiętać idąc do jaskiń o ciepłym ubiorze. Nawet jeśli mamy upał, w jaskini temperatura będzie około 8 stopni! Chodząc dłuższą chwilę jest po prostu zimno. 


Inne zwiedzone jaskinie: