Jaskinia Ciemna


Idąc w kierunku Ojcowa od Bramy Krakowskiej po około 5 minutach mamy kasę biletową do Jaskini Ciemnej. Po zakupie biletu należy udać się szlakiem zielonym do góry (Góra Koronna). Idziemy lasem przez około 15 minut dość stromo do góry . 







Jaskinia Ciemna (Ojcowska) zaliczana jest do najcenniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce. Znalezione są tu ślady bytności człowieka sięgające 120 tys. lat.






Jaskinię zwiedzamy z przewodnikiem. Zwiedzanie jest o pełnych godzinach. Warto o tym pamiętać planując wyprawę. Zwiedzanie rozpoczyna się od tarasu, który jest umiejscowiony nad dawną jaskinią, której strop zawalił się jeszcze w czasach epoki lodowcowej. Można tam podziwiać rekonstrukcję stanowiska neandertalczyków. Następnie zwiedzający otrzymują świeczki i wchodzą w jaskinię o długości 150 m. W jaskini nie ma światła, zwiedza się ją ze świeczkami, albo jeśli ktoś ma to latarkami. Chłopcy mieli latarki i szli z latarkami, a my ze świeczkami. Taka forma zwiedzania jest też atrakcją. 

W zasadzie jest to tylko jeden tunel. Idzie się po płaskim. Na końcu można zobaczyć kawałek kości niedźwiedzia jaskiniowego. Na Karolu to zrobiło spore wrażenie. Strop jaskini ma sporo stalaktytów rurkowych, 1 cm takiego stalaktytu rośnie około 200 lat. Na stropie mamy tez widoczne piękne wielkie kotły wirowe (mnie one zachwyciły). W jaskini hibernują nocki duże i podkowce małe, są też pająki najbardziej jadowite w Polsce - meta menardi (znamy je już z jaskini Wierzchowskiej Górnej i Nietoperzowej).


W jaskini nie wolno robić zdjęć. Więc nie pokażemy jak jest w środku.


Warto pamiętać idąc do jaskiń o ciepłym ubiorze. Nawet jeśli mamy upał, w jaskini temperatura będzie około 7,5 stopnia! Chodząc dłuższą chwilę jest po prostu zimno. 


Cennik:

·        Bilet ulgowy 5 zł

·        Bilet normalny 8 zł

·        Za 4 latka nie płaciliśmy
    
Polecam też stronę Ojców.pl na której znajdziecie sporo ciekawostek, miejsca warte zwiedzenia, noclegi itp. 

    Inne zwiedzone przez nas jaskinie: