Projekt: Dziecko na Warsztat - WARSZTAT HISTORYCZNY

Dziś w ramach Projektu „Dziecko na warsztat” zapraszamy Was na:

WARSZTAT HISTORYCZNY

Temat: „Rycerze i zamki
Ilość dzieci: 1
Wiek:  4 latka
Materiały:
  • Książki: 
    • "Jurajskie legendy i historie" - Jerzy Pleszyniak; Wyd. ALATUS
    • "Mały Geniusz: ZAMKI" - Wyd. Olesiejuk
    • "Kocham Polskę, elementarz dla dzieci" Joanna i Jarosław Szarkowie; Wyd. Rafael
WSTĘP
Historia w szkole nigdy nie była moim ulubionym przedmiotem...tak naprawdę teraz przy Karolu zaczynam odkrywać, że historia jest taka ciekawa! Karol jak na czterolatka ma bardzo dużą wiedze na temat historii Polski, lubi książki historyczne, lubi opowieści, dużo pyta. Po części przez miejsce w którym mieszkamy - które jednoznacznie kojarzy sie z historią - jednak nie o tej historii chcemy dziś Wam powiedzieć...dziś będzie o...rycerzach i zamkach. Temat który od dłuższego czasu interesuje Karola. Karol bardzo lubi zwiedzać zamki, oglądać książki o rycerzach i zamkach, bywamy co roku na "Jarmarku kasztelańskim" Często bawi się w rycerzy. Nawet na balu karnawałowym w przedszkolu był przebrany za rycerza. Dlatego warsztat historyczny nie mógł być na inny temat jak tylko "Rycerze i zamki"

 KSIĄŻKI
 Warsztat rozpoczęliśmy od naszych pozycji książkowych. Krótko je zaprezentuje...i gorąco polecam!

Genialną książka przybliżającą czasy rycerzy i zapoznająca nas z zamkami jest książka "Mały Geniusz: ZAMKI". Dowiedzieliśmy się z niej m.in. o życiu na zamkach, jak zbudowane są zamki, jak wygląda dziedziniec, czym zajmują się rzemieślnicy, co znajduje się w wierzy, jak mały chłopiec staje sie rycerzem, o pasowaniu na rycerza, o turniejach rycerskich, o zamkowych ucztach, o wojnach i szturmach. Książka ta jest opatrzona licznymi ilustracjami. Odkąd ją kupiliśmy jesteśmy w niej zakochani i polecamy wszystkim małym miłośnikom zamków i rycerzy.
----

Książka która każdy maluch powinien z pewnością posiadać jest "Kocham Polskę, elementarz dla dzieci". To książka o historii Polski, pisana bardzo przystępnym językiem, zawierająca podstawowe informacje przedstawione w ciekawy sposób. Do tego ilustracje dodatkowo zachęcają maluchy do pogłębiania wiedzy historycznej. Po każdym temacie znajdują się pytania podsumowujące wiedzę. Karol jest książka zachwycony, czytamy ja codziennie po jednym temacie. Gorąco polecam. To 255 stron ciekawej lekcji historii za niecałe 35 zł!!
----

Jeśli zamki, nie mogło zabraknąć i legend. Będąc na Lipowcu zakupiliśmy książkę "Jurajskie legendy i historie". Karol lubi bardzo legendy więc wiedziałam ze książka mu się bardzo spodoba...aż tak ze przez dwa tygodnie czytaliśmy ja na okrągło. Karol niektóre legendy już znał niemal na pamięć...teraz podczas warsztatu powróciliśmy do tej książki - zainteresowanie było jeszcze większe!

NASZE WYCIECZKI DO ZAMKÓW
Jak wspomniałam Karol lubi zwiedzać zamki, do tej pory był w następujących zamkach:
NASZE ZAMKI
Stworzyliśmy też już dwa zamki z tektury. Jeden trafił do Karola kolegi, a drugim Karol bawi się w domu. Dokupiłam figurki rycerzy i króla i królowej.
KAROL RYCERZ


WYCIECZKA: ZAMEK W PSZCZYNIE
W ramach Warsztatu Historycznego wybraliśmy się na wycieczkę do Zamku w Pszczynie. Dlaczego ten zamek? Ponieważ jako nieliczny z zamków zachował bogate autentyczne wyposażenie. Jak można dowiedzieć się z przewodników aż 80% wyposażenia pochodzi właśnie z przełomu wieków XIX/XX. Zwiedzając zamek można przenieść się w tamte czasy, a chcieliśmy aby Karol na autentycznych eksponatach poczuł zamkowy klimat:) Dodatkowo...w zamku jest wspaniała zbrojownia. A miecze, strzelby i zbroje to jedno z głównych zainteresowań Karola.
 Zbrojownia znajduje się w podziemiach zamku, aby ja zwiedzać należy wcześniej w kasie zakupić dodatkowy bilet, a warto!!!


 Niestety w zamku można robić zdjęcia tylko bez lampy błyskowej...więc ich jakość jest nijaka:( Jednak wklejam je aby Wam pokazać jakie to wspaniałe miejsce! Naprawdę warto je odwiedzić. 

Ceny biletów do zamku znajdują się na stronie internetowej: TU. Dodatkowo znajduje się na miejscu sklepik w którym można kupić książki, informatory, pocztówki. Karol kupił sobie taki składana książeczkę...ZBROJOWNIA. 

Karol (my również) wycieczką był zachwycony. Karolowy tata sporo na temat tego zamku wie, więc był naszym przewodnikiem - a my zgłębiliśmy nasza historyczna wiedzę:) Będąc w Pszczynie polecamy również Zagrodę Żubrów...

ZAKOŃCZENIE
Na koniec pobawiliśmy się w króla i rycerza który dzielnie wykonuje polecenia króla...


Zapraszamy do innych blogowych mam na warsztat historyczny:Kolejny Warsztat: sztuk plastycznych już w maju